ALTINÖZÜ’NDE, ALTINÖZÜ ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI FESTİVALİ YAPILACAK
 
 
Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan, Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali hazırlıkları başladı.
 
Hazırlıklar kapsamında Zeytin Festivali Komitesi oluşturularak, Kaymakam Bülent UYGUR Başkanlığında Komite ilk toplantısını 6 Haziran Salı günü gerçekleştirdi. İlçe Belediye Başkanı Rıfat SARI, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müd. Ziraat Yüksek Müh. Sefer DEVİREN, Zeytincilik Araştırma Entitüsü Müd. Ziraat Yüksek Müh. Sabahattin ABAY, MKÜ Altınözü Tarım Bilimleri Meslek Yüksek Okulu Müd. Prof. Dr. Erdal DAĞISTANLI, Altınözü İlçe Milli Eğitim Müd. Mehmet GÜNER, Altınözü Halk Eğitim Merkezi Müd. Eren BAYIRLI, Altınözü İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müd. Ahmet ZÜMRE, Yunushan Okul Müd. Mahmut FATMAOĞULLARI, Altınözü Belediyesi’nden Mehmet KAZIKÇI, Altınözü Ziraat Odası Başkanı Şemsettin ORÇİN, Önder Çiftçi Yahya Kemal NALÇABASMAZ, Önder Çiftçi Mihail PAPAS, Önder Çiftçi Aşkın DEMİR ve Kenan YURTTAGÜL komite üyeleri olarak hazır bulunduğu toplantıda İlçe Belediye Başkanı ve Komite Üyeleri sırasıyla söz alarak fikir alış verişinde bulundular.
 
Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Kaymakam UYGUR, “Bu yıl festivalimiz bir ilk olarak Zeytin ve Zeytinyağı Festivali adı altında gerçekleşecek. Sezonun ilk zeytin hasadı ile festivalimizin coşkusunu bir arada yaşayacağız. Hatay’ın zeytin varlığının %30’unu, Zeytinyağı’nın yaklaşık %50’sini İlçemiz karşılıyor. Altınözü’nün zeytincilikte önemli bir merkez olması göz önünde bulundurulduğunda, yapılacak festivalin İlçeye önemli katkıları olacak. İlçemizin önemli zenginliği olan zeytinciliğin bu festival ile ülke genelinde tanınmasını istiyoruz. Zeytin, Altınözü halkı için sofralarında sadece bir katık değil aynı zamanda temel geçim kaynağıdır., Zeytincilik ve Zeytin Sanayisinin gelişmesi için İlçe Belediyesi ve Kaymakamlık olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.
 
KAYMAKAM UYGUR: TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR
 
Festivalin İlimizde bir ilk olma özelliği olduğuna vurgu yapan Kaymakam UYGUR,  Zeytincilik konusunda İlçemizde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Hatay Valisi Sayın Erdal ATA’nın konuya dair talimatları ile Tokaçlı Mahallesinde açılması planlanan ve bölgenin ilk Zeytincilik Müzesi’nin çalışmaları hız kazandı. Zeytin Festivali programı kapsamında Zeytincilik Müzesi’nin de açılışını yapacağız. Festival ve Müzemizin açılışına tüm halkımız şimdiden davetlidir.  Bunun yanı sıra Mersin’den Şırnak’a geniş bir coğrafyada hizmet verecek olan Hatay Zeytincilik Enstitüsü’nün İlçemizde kurulacağını bu amaçla yapılan kamulaştırma işlemlerinin bittiği, mevcut alanla ilgili imar çalışmalarının yapıldığını belirtti. ilçemizde kurulacak olan Altınözü Enek Zeytincilik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulum çalışmalarını hızlandırdıklarını, 14 Haziran tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda ÇED toplantısının yapılacağını vurguladı.
 
Kaymakam UYGUR, festival komitesinin çalışmalar ve festival hazırlıkları boyunca bu tür toplantılar ile bir araya geleceklerini sözlerine ekledi. Yaklaşık iki saat süren toplantıda, festival programı belirlendi.
 
Belirlenen programdan bir gün önce, Yunushan Roma Mezarları, Gelinler Dağı (Kırk Güzeller), Kozkalesi, İlçemizin tarihi yerlerini tanıtmak amacıyla Dağ Bisiklet Yarışması düzenlenecek.
 
Festival günü program Atatürk Anıtı’nda Çelenk Sunma Töreni ile başlayacak. Ardından Kortej yürüyüşü yapılacak. Yürüyüş Kaymakamlık binası önünden başlayarak zeytin hasadının yapılacağı Kuseyir Çiftliği’nde son bulacak. Kuseyri Çiftliğinde yeni zeytin fidan dikimi ve sezonun ilk zeytin hasadı gerçekleştirilecek. Programın devamında saat 11.30’da İlçemiz Tokaçlı Mahallesi’nde kurulacak olan Zeytin Müzesi’nin resmi açılışı yapılacak. Müzenin ve Festivalin açılış konuşmaları yapıldıktan sonra Müze gezilerek ardından kokteyl verilecek. Bu arada yakın bir zamanda oluşturulan Altınözü Zeytin Dalı Korosu konser verecek.
 
Festival kapsamında İlçemizin olmazsa olmazlarından olan yöresel zeytinyağlı yemeklerin yarışması olacak. Önder Çiftçi Aşkın DEMİR öncülüğünde Sokullu Mehmet Paşa Parkında düzenlenecek olan yarışmaya Türkiye’nin ünlü Gurmeleri katılacak. Ardından Stant ve Folklor (Halk Oyunları) gösterileri olacak. İsteyen Mahalleler ve zeytin işletmecileri için ayrı stantlar oluşturulacak.
 
Günün sonunda  MKÜ Tarım Bilimleri MYO, Hatay Zeytincilik Enstitüsü Müdürlüğü, DOĞAKA  ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü  tarafından Zeytin Paneli düzenlenecek.
 
İlk toplantıda alınan kararlar doğrultusunda Komite içerisinde iki Komisyon oluşturuldu. Komite’nin 20 Haziranda tekrar toplanması kararı alındı. Kaymakam UYGUR,  “Zeytin ve Zeytinyağı üretimi ile uğraşan kişilere katkı sunacağını ümit ediyorum.” dedi. İlçe Belediye Başkanı ve Komite Üyelerine toplantıya katılımlarından dolayı teşekkür etti. 
 
 
ALTINÖZÜ KAYMAKAMLIĞI
 
Adres :Yenişehir Mahallesi Atatürk Caddesi Hükümet Konağı 31750 Altınözü/Hatay
Telefon :0326 3113001
Fax :326 3113004
E-Posta :altinozukaymakamligi@hotmail.com
 
 
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. 2016 © Her hakkı saklıdır.