ZEYTİN ÇALIŞTAYI TOPLANTISI
 
​                        İlçemizde bu yıl 16-17-18 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan  “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” kapsamında düzenlenecek “Zeytin Çalıştayı” için Kaymakam UYGUR, Komite Üyeleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.
 
​                        Kaymakam Bülent UYGUR Başkanlığında yapılan toplantıya, Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabahattin ABAY, Antakya Ticaret Borsası Genel Sekreteri Metin KUSEYRİ, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Erhan YAĞIZ, (DOĞAKA) Hatay Yatırım Ofis Koordinatörü Cenk ÖZBAYKAL, MKÜ Tarım Bilimleri MYO Müd. V. Selim TAŞGIN, Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer DEVİREN, Hatay Zeytinyağı Pirina Sabun ve Yan Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Yusuf İSHAKOĞLU, Şifanur Zeytinyağı Fabrikası işletme sahibi Yılmaz DÖNMEZ ve Kuseyr Tarım Sahibi Hasan RÜSTEMOĞLU katıldı.
 
Toplantıda; “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” kapsamında düzenlenecek olan Zeytin Çalıştayı’nın konusu ve Komite Üyeleri’nin belirlenmesi hakkında istişare edildi.
KAYMAKAM UYGUR: ZEYTİN BARIŞIN VE BEREKETİN SİMGESİ
         
Kaymakam UYGUR toplantıda; Hatay geneline baktığımızda İlçemizin zeytin üretiminin  %30’unu, zeytinyağı üretiminin ise %50’sini karşıladığının altını çizerek, “Zeytin denilince akla sadece sofralarda bir katık olduğu değil aynı zamanda İlçemizin en önemli geçim kaynağı olduğu da gelmektedir. Bu nedenle yapılacak olan “Zeytin Çalıştayı”nda,  ilçemizin zeytin ve zeytinyağında markalaşması, zeytin kalitesini arttırma, hasat ve pazarlama gibi konular yer alacak” dedi.
Kaymakam UYGUR konuşmasını devamında, barışın ve bereketin simgesi zeytinin ilçe ekonomisi açısından taşıdığı öneme vurgu yaparak toplantıya katılan herkese teşekkür etti.
 
        Toplantı da söz alan Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet ANDİÇ, Hayata geçirilmesi planlanan Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ni çok önemsediğini belirtip her türlü desteği vereceklerini ifade etti. ANDIÇ, düzenlenecek “Zeytin Çalıştayı” ile ilçede zeytincilik ile uğraşan üreticilerin ürettiği zeytin ve zeytinyağı çeşitlerini tanıtma fırsatı yakalayacaklarını söyledi.
 
Toplantının devamında konu hakkındaki düşüncelerini belirten Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabahattin ABAY ise, “Zeytin Çalıştayı”nın zeytin üreticilerine katkısı çok büyük olacaktır. Zeytin hakikaten çok eski geçmişe dayanan ve bölgemiz için ekonomik değeri çok büyük olan bir ürün. “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” kapsamında düzenlenecek olan “Zeytin Çalıştayı” ile de zeytinin hakettiği değeri göreceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
 
KUSEYRİ: ZEYTİN İLÇE EKONOMİSİNİN TEMEL YAPI TAŞLARINDAN
 
Daha sonra konuşma yapmak üzere söz alan Antakya Ticaret Borsası Genel Sekreteri Metin KUSEYRİ, Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’ne değinerek festivalin, ilçe ekonomisinin temel yapı taşlarından biri olan zeytin için önem arz ettiğini söyledi. Aynı zamanda “Zeytin Çalıştayı”nın ilçenin zeytincilikte gösterdiği bu zengin potansiyelden gereği gibi yararlanmak adına önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Erhan YAĞIZ ise Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali” kapsamında hayata geçirilmesi planlanan “Zeytin Çalıştayı”nın çok önemli olduğunu kaydedip, çalıştay’ın ilçe için hayırlı olmasını diledi.
 
(DOĞAKA) Hatay Yatırım Ofis Koordinatörü Cenk ÖZBAYKAL’da konuşma yaparak, DOĞAKA olarak destek mekanizmaları ile Bölgenin öne çıkan sektörlerini güçlendirmeyi hedeflediklerini ve düzenlenecek Zeytin Çalıştayı’na konu olan zeytin sektörünün de bu anlamda Bölge için ve dolayısıyla DOĞAKA için önem arz ettiğini ifade ederek çalıştay’ın başarılı olmasını temenni etti.
 
“ALTINÖZÜ ZEYTİNİ MARKALAŞACAK”
 
MKÜ Tarım Bilimleri MYO Müd. V. Selim TAŞGIN, Altınözü’de üretilen zeytinin tadı, aroması ve lezzeti bakımından önde geldiğini söyleyerek yapılacak Zeytin ve Zeytinyağı Festivali ve bu kapsamdaki Zeytin Çalıştayı ile markalaşma yolunda önemli bir adım atılacak. Hayata geçirilecek çalışmalarla ilçenin zeytini en iyi şekilde tanıtılacak. Altınözü zeytini markalaşacak" ifadelerini kullandı.
 
Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer DEVİREN’de toplantıda şunları kaydetti: Zeytinyağı üretiminde meydana gelen karasu kontrolsüz olarak çevreye bırakıldığı zaman çevresel sorunlarla neden olmaktadır. Karasuyun çevreye verdiği zararın engellenmesi için çevre ve şehircilik bakanlığının çıkarmış olduğu genelge ile işletmelerin iki farklı dekontasyon sistemine geçmesi gerekmektedir. İlçemizdeki üretim tesisleri bu konuda gereken önemi ve hassasiyeti göstermektedir. Yapılacak çalıştayla birlikte zeytincilik hakkında daha çok bilgi sahibi olunacağı görülüyor” diye konuştu.
 
Hatay Zeytinyağı Pirina Sabun ve Yan Ürünleri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Yusuf İSHAKOĞLU, elde edilen ürünlerin doğru yöntem ve tekniklerle pazarlanabilmesinin, ilçe ve bölgemizin sahip olduğu potansiyeli bir fırsata çevirmesinin önemli olduğunu vurgulayarak ilçe ve bölgedeki üretici ve işadamlarının "Zeytin Çalıştayı" ile artan üretim miktarı karşısında pazar fırsatlarını doğru kullanabilmelerine katkı sağlayacağını söyledi. İSHAKOĞLU, ayrıca zeytincilik sektöründe üretimin, ihracatın ve verimliliğin artırılarak yerel kalkınmanın sağlanması ve rekabet gücünün arttırılması gerektiğine de dikkat çekti.
 
Şifanur Zeytinyağı Fabrikası işletme sahibi Yılmaz DÖNMEZ ve Kuseyr Tarım Sahibi Hasan RÜSTEMOĞLU’da toplantının devamında söz alarak, “Zeytin yetiştiriciliğinin en maliyetli kısmı olan hasat sürecidir. Kullanılan teknik gelecek yıl ki verimi de etkilemektedir. Aynı zamanda zeytinin taşınma ve saklama şartları kaliteyi ve verimliliği etkilemektedir. İç pazarda tüketimin artması hem vatandaşın sağlığı hem üreticinin hak ettiğini alması açsından çok önemlidir. Özellikle zeytinyağının iç pazarda tüketimi için tanıtım faaliyetleri gereklidir.    Bu konuda Zeytin Çalıştayı’nın önemli derecede faydaları olacağını düşünüyoruz. Başta Sayın Kaymakamımız Bülent UYGUR olmak üzere yapılacak festival ve çalışmalar için çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştular.  
 
Kaymakam UYGUR’un katılımcılara bir kez daha teşekkür etmesiyle toplantı son buldu.
 
 
ALTINÖZÜ KAYMAKAMLIĞI
 
Adres :Yenişehir Mahallesi Atatürk Caddesi Hükümet Konağı 31750 Altınözü/Hatay
Telefon :0326 3113001
Fax :326 3113004
E-Posta :altinozukaymakamligi@hotmail.com
 
 
Sitede yer alan veriler bilgi amaçlı olup resmi nitelik taşımamaktadır. 2016 © Her hakkı saklıdır.